Sürekli devam eden yanma, batma, karıncalanma, donma ya da elektrik çarpar gibi ağrılarınız/şikayetleriniz varsa, doktorunuza başvurun. Hissettiğiniz ağrıyı ve bu ağrının vücudunuzun hangi bölgelerini etkilediğini tarif edin. Aşağıdaki konularda bilgi vermeniz doktorunuza yardımcı olacaktır. Ağrınız/Şikayetleriniz
  • Yanma, batma, karıncalanma, donma ya da elektrik çarpmasına benziyor mu?
  • Ne zaman başladı?
  • Yayılıyor mu?
  • Ne kadar şiddetli
  • Ne sıklıkla görülüyor?
  • Geceleri yoğunlaşıyor mu?
  • İşinizi, sosyal veya özel hayatınızı etkiliyor mu?
  3. Nöropatik Ağrı Hayatımızı Nasıl Etkiler? Nöropatik ağrı yaşamlarımızda fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal etkiler yaratır. Uzun süreli ağrı; uyku bozukluğuna, sosyal yaşamın aksamasına, depresyon ve gerginliğe yol açar. Ağrı, kişiden kişiye farklı derecede olabilir, hatta aynı kişide günün farklı saatlerinde farklı algılanabilmektedir. Ağrı çok şiddetli olabilir; öyle ki, bazı hastalar çalışamaz, hatta giyisilerin yarattığı yanma hissi nedeniyle giyinemez hale gelmektedir. 4. Nöropatik Ağrı Oluşumuna Yol Açan Durumlar Nelerdir? Nöropatik ağrıya neden olan başlıca durumlar arasında diyabet yani şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zona gib enfeksiyon hastalıkları, çeşitli damar hastalıkları, alkolizm, bazı nörolojik hastalıklar ve kanser yer alır. Bu gibi hastalıkları olan kişilerde uzun süreli ağrı ortaya çıktığında nöropatik ağrı olabileceği düşünülmektedir. 5. Nöropatik Ağrının Sıklığı Nedir? Nöropatik ağrı genel olarak 1000 kişiden 15’inde ortaya çıkmaktadır.

6. Nöropatik Ağrı Tanısı Nasıl Konur?

Nöropatik ağrının değerlendirilmesinde en güvenilir kanıt hastanın anlattıklarıdır. Nöropatik ağrı, sinir dağılımına uygun şekilde özel bir yerleşim sergiler, örneğin şeker hastalarında çorap, eldiven, tarzında ağrı oluşması tipiktir. Uzun süreli ağrı, batma, yanma, karıncalanma yakınmalarıyla doktora başvurduğunuzda, doktorunuz size ağrınızla ilgili birçok soru sorabilir ve muayneden sonra bazı tetkikler, kan tahlillerinin yanı sıra sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testleri içerebilir. Ayrıca hekiminiz ağrı seviyenizi ölçen kısa anketler de uygulayabilir.  

Doğru Tedaviyi Bulmak

Şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşın. Böylece doktorunuz sizin için en doğru tedavi yöntemini bulacaktır.

7. Nöropatik Agrı Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropatik ağrı tedavisi çok yönlü bir tedavidir, çeşitli ilaçlar kullanılabilir, cerrahi girişimler yapılabilir. Stresi azaltmaya yönelik psikolojik uygulamaların yararı olabilir. Nöropatik ağrıya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir, örneğin şeker hastalarında kan şekerinin sıkı kontrol altında tutulması önemlidir. Nöropatik ağrı sinir hücrelerinin harabiyetinden kaynaklandığı için alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yeterince yanıt vermez. Ancak günümüzde etkili ve güvenilir tedavi yöntemleri bulunmaktadır.  
Most Recent Projects