asıl

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDİR?

B12  sadece bazı bakterilerce üretilebilen bir vitamindir.  İnsanda kalın bağırsak bakterilerince üretilebilmesine  rağmen  emilimi ince bağırsaklardan olduğu için  bu üretimin vücuda pek bir yararı yoktur. Dolayısıyla B12 vitamini ancak diyetle alınabilir.  Hayvansal proteinler başlıca B12 vitamin kaynağıdır.  Katı vejeteryanlar  B12 vitamin eksikliği açısından riskli guruptadır.  Diyetle alınan bu vitamin  yüksek ısıda pişirmelerede dayanıklıdır . Dalak, karaciğer  gibi kırmızı et kaynaklarında B12 vitamini yönüyle oldukça zengindir. 100 gramında 10 mikrogramdan fazla  varken bu oran balık,yumurta sarısı, süt ürünleri ve hayvan kasını 100 gramında 1-10 mikrogramdır.  Erişkin bir insanda  günlük ihtiyaç 2.4 mikrogram.  Gebelerde ve emziren annelerde bu ihtiyaç 2.8 mikrograma kadar çıkmaktadır. B12 vitamininin bir avantajıda   dokularda depolanmasıdır.  Erişkin bir insanda  vücutta ortalama olarak 2.5 mg  bulunurken bunun 1 mg’ karaciğerde  depolanır.  Günlük kayıp ise total miktarın %0.1’i kadardır buda B12 alımı aniden kesilse bile tüketilmesi yaklaşık 3-4 yıllık bir zamana yayılır.

B12 vitaminin vücuttaki işlevi  hücresel bazda methionin denilen  DNA yapımında etkin rolü olan  maddenin sentezinde kullanılır.

B12 eksikliği daha çok katı vejeteryanlarda ve emiliminde sorun oluşturabilecek mide ince bağırsak hastalığı olanlarda görülür.

B12 eksikliğinde kan hücrelerinde, DNA yapımında ve sinir sitemi üzerinde  olumsuz etkiler oluşturur. Bu da hastada ellerde ayaklarda uyuşma, yorgunluk, anemi gibi hastalıklara neden olabilir.

Most Recent Projects